På topptur är stighudarna din kanske viktigaste utrustningsdetalj. Därför tar du väl hand om dem och visar dem den respekt de kräver. Några tips mot evig lycka:
1. Börja i toppen
Du sätter på stighudarna genom att sätta fast toppspännet. Klistra sedan hudarna neråt och se hela tiden till att ha rätt avstånd mellan hud och stålkant. När det är gjort trycker du ut luft och trycker fast klistret genom att pressa handen mot huden, uppifrån och ner. Slutligen spänner du fast huden med hjälp av den bakre fästanordningen. Har du Dynafithudar börjar du bakifrån.
2. Så tar du av hudarna
Redan medlem? Logga in nedan eller här.
Som medlem på Snösäker får du tillgång till massa artiklar om offpist, toppturer och laviner. Du får även hundratals beskrivningar till Skandinaviens bästa toppturer och offpiståk, men också de digitala kurserna Lavinskolan, Topptursskolan och Snöjägaren.
Pris: 229:-/år