Både Sverige och Norge har toppturer som ligger längs vägarna på väg till och från fjällen. Genom att ha koll på dessa turer kan du göra en av dem när du är på väg till eller från fjällen, när du byter destination eller bara har vägarna förbi. En resdag blir mycket roligare om du trimmar den med en topp längs vägen. Här följer några fjäll och områden där du snabbt kan bestiga en topp nära vägen.
Hemsedalsfjellet
Längs väg 52 över Hemsedalsfjellet finns det fina toppturer på båda sidor om vägen. Att bestiga en av topparna tar bara några timmar på väg hem från Sogndal, Voss eller Myrkdalen. På många av turerna på Hemsedalsfjellet kan du glida hela vägen fram till bildörren. Mest effektiva är topparna 1609 och Slettind . Har ni stabil snö är den korta rännan på 1417 ett roligt alternativ.
Som Premiummedlem på Snösäker får du tillgång till hundratals artiklar om offpist, toppturer och laviner. Du får även beskrivningar till nästan 600 toppturer i Skandinavien och de bästa offpiståken, men också de digitala kurserna Lavinskolan, Topptursskolan och Snöjägaren. Dessutom får du bra rabatt på våra 10 digitala guideböcker. Pris: 229:-/år Läs mer här
Väljer du medlemskapet PremiumPlus får du, förutom ovanstående, även fri tillgång till våra 10 digitala guideböcker. Pris: 399:-/år Läs mer här
Redan medlem? Logga in här.
Kommer du inte åt informationen trots att du är inloggad? Då kan ditt medlemskap ha gått ut. Ta en titt under fliken ”Mina sidor” och vidare till ”Mitt medlemskap”. Om det står att ditt medlemskap är inaktivt behöver du betala för ytterligare ett år här!