
Till skillnad från toppturen Augunhaug, ner åt öst där man måste ta fram stighudarna igen för att komma tillbaka, så tar denna topptur skidåkarna ner till liften igen. Det är en fin och flack topptur där man även kan få en och annan fin sväng i skogen!
Höjd: 1342 möh
Svårighetsgrad: Lätt
Lutning: Under 30 grader
Längd upp: Knappt 3 kilometer
Väderstreck: Syd
Fallhöjd: Upp 290 höjdmeter från liften till toppen. Ner cirka 460 höjdmeter.
Tidsåtgång upp: 1 timme
Glaciär: Nej
Redan medlem? Logga in nedan eller här.
Som medlem på Snösäker får du tillgång till massa artiklar om offpist, toppturer och laviner. Du får även hundratals beskrivningar till Skandinaviens bästa toppturer och offpiståk, men också de digitala kurserna Lavinskolan, Topptursskolan och Snöjägaren.
Pris: 249:-/år
Kommer du inte åt informationen trots att du är inloggad? Då kan ditt medlemskap ha gått ut. Ta en titt under fliken ”Mina sidor” och vidare till ”Mitt medlemskap”. Om det står att ditt medlemskap är inaktivt så behöver du betala för ytterligare ett år här!



